•  +48 500 144 104
  •        biuro@everun-polska.pl

Blog

Ładowarka kołowa czy gąsienicowa? Co i kiedy najlepiej wybrać?

Ładowarka kołowa czy gąsienicowa? Co i kiedy najlepiej wybrać?

Ładowarki kołowe oraz gąsienicowe to chętnie wybierany sprzęt budowlany, który coraz częściej spotyka się nawet w małych firmach. Ładowarki wspomagają człowieka w transporcie oraz pracy na trudnym terenie. Człowiek, sterując maszyną wyposażoną w hydrauliczne siłowniki o niespotykanej sile, usprawnia poszczególne procesy zachodzące podczas budowy. Jednak na jaką ładowarkę się zdecydować? Wybór należy poprzedzić dokładną analizą swoich potrzeb i oczekiwań. Pomocna być może okaże się także krótka charakterystyka obu sprzętów, którą przedstawimy w tym artykule.

Ładowarki na placu budowy pojawiły się już w latach czterdziestych (historia ładowarek teleskopowych), jednak ich popularność wzrosła  początkiem XXI wieku. Oszczędności, jakie generuje ta jedna maszyna, rekompensują jej stosunkowo niewielki koszt. Jedna ładowarka zastępuje kilkudziesięciu ludzi, zaś jej siła jest tysiąckroć większa, niż krzepa najsilniejszego budowlańca. 

Ładowarki – ogólna charakterystyka

Ładowarki cechuje prosta budowa, bezawaryjność oraz mały koszt eksploatacji. Dostępne na rynku modele pozwalają na zastosowanie w maszynach, podczas ich pracy, różnorodnego asortymentu części oraz narzędzi. Dzięki takiemu wyposażeniu, ich zakres prac jest bardzo szeroki. Na urządzeniu można zamontować ślimaki, tarcze, uchwyt do dłużnic, chwytak, haki, zbiorniki do betonu, kosze osobowe oraz kubełki- wybór jest naprawdę spory. Ładowarki różnią się od siebie budową oraz poszczególnymi parametrami technicznymi, do najpopularniejszych zaś należą koparki kołowe oraz gąsienicowe.

Zakup koparki powinien być dobrze przeanalizowany pod kątem przyszłych realizacji. Prace, jakie będzie miała za zadanie wykonać dana ładowarka, muszą być dopasowane do jej typu, co pozwoli znacznie zaoszczędzić czas oraz zminimalizuje ryzyko wystąpienia szkód. Mniejsza ładowarka będzie sprawniej poruszać się na małych, ciasnych budowach, cięższa maszyna pozwoli w szybki sposób usuwać urobek z placu budowy. 

Ładowarka kołowa – prostota i uniwersalność

Ładowarka kołowa to maszyna spotykana przede wszystkim na budowach, ale także w innych miejscach. Jej popularność wynika z uniwersalnego zastosowania tego urządzenia. Największą zaletą pojazdów z podwoziem kołowym jest to, że mogą one bez problemu i dodatkowych zabezpieczeń poruszać się po drogach publicznych. Koparki kołowe są dużo lżejsze, jednak ich moc oraz przełożenie sprawia, że mogą ładować towar o dużej masie. Koparki te, ze względu na swój charakter budowy, nie sprawdzą się natomiast podczas pracy na trudnych i wymagających terenach.  

Ładowarki kołowe to setki dostępnych na rynku modeli. Poszczególne z nich różnią się od siebie nie tylko budową, ale także parametrami technicznymi. Dużym zainteresowaniem cieszą się ładowarki czołowe- są to koparki, na których dane narzędzie umocowane zostało w przedniej części maszyny. Ładowarki czołowe poruszają się wraz z łyżką lub spychem, które operator może poruszyć tylko w jednej osi.

Ładowarki gąsienicowe – panaceum w pracy na trudnym terenie 

Koparki oraz ładowarki z podwoziem gąsienicowym to szeroka gama maszyn, którym nie straszna jest praca w trudnych warunkach. Dzięki stalowej gąsienicy nie utoną w grząskiej ziemi, błocie oraz piasku. Mocny napęd oraz duża przyczepność pozwala na pracę w głębokich rowach oraz dziurach.  Gąsienicowy układ bieżny znany z czołgów oraz samochodów opancerzonych to duża powierzchnia styku maszyny wraz z podłożem. 

Napęd gąsienicowy, mimo wielu zalet, posiada również wady, a największą z nich jest brak możliwości poruszania się ładowarką tego typu po drogach publicznych. Stalowe gąsienice naruszają strukturę asfaltu niszcząc go, dlatego wjazd na niego pojazdem gąsienicowym podlega karze grzywny. Każdorazowo więc, maszyna tego typu, powinna przemieszczać się na specjalnie do tego przeznaczonej lawecie lub powinna mieć nałożone specjalne, gumowe nakładki. 

Każda z powyższych ładowarek posiada swoje zalety i wady, jednak nie zmienia to faktu że ta popularna maszyna podbiła serce przedsiębiorców i stanowi nieocenioną pomoc – głównie w dziedzinie przemysłu budowlanego, leśnego a także rolnego.

Zobacz również:
ŁADOWARKA TELESKOPOWA A UDT – JAKIE UPRAWNIENIA?
CODZIENNA OBSŁUGA KOPARKO ŁADOWARKI – O CZYM NALEŻY PAMIĘTAĆ

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *