•  +48 500 144 104
  •        biuro@everun-polska.pl

Blog

Filtry hydrauliczne - jakie są ich rodzaje i jaką funkcję spełniają

Filtry hydrauliczne – jakie są ich rodzaje i jaką funkcję spełniają

Maszyny budowlane są obecnie jednym z kluczowych elementów każdej inwestycji, zwłaszcza gdy mowa o większych budowlach i pracach o zwiększonym zakresie. Maszyny te zarówno ułatwiają, jak i znacznie przyśpieszają pracę, jednocześnie czyniąc ją bezpieczniejszą dla człowieka. Praca na budowie jest jednak niezwykle wymagająca, nawet dla maszyny, która składa się z tysięcy poszczególnych części i komponentów. Dlatego aby zapewnić jej długą żywotność oraz bezawaryjne działanie, należy systematycznie przeprowadzać jej przegląd oraz wymieniać zużyte komponenty. To, na co należy zwrócić szczególną uwagę w tego typu maszynach to układ hydrauliczny i filtry hydrauliczne. Jakie możemy wyróżnić, jakie mają zadanie oraz jak o nie dbać- o tym w niniejszym artykule.

Czym są filtry hydrauliczne i jakie wyróżniamy ich rodzaje?

Filtry hydrauliczne to jedne z najważniejszych elementów każdej maszyny budowlanej, dzięki którym możliwe jest prawidłowe i płynne jej działanie. Umożliwiają one filtrację olejów, a więc skuteczne wyłapywanie wszelkiego
rodzaju zabrudzeń- metali, drobin, pyłu i innych substancji organicznych oraz nieorganicznych, które mogłyby zaszkodzić maszynie, obniżyć wydajność bądź doprowadzić do awarii. Uszkodzenia układu hydraulicznego należą bowiem do bardzo uciążliwych, zaś chcąc je usunąć, należy liczyć się ze sporymi kosztami. Filtry hydrauliczne stosowane są więc wszędzie tam, gdzie wykorzystuje się systemy hydrauliczne, a więc systemy wspomagania czy też skrzynie biegów.

Filtry hydrauliczne - jakie są ich rodzaje i jaką funkcję spełniają

Wyróżnić można następujące rodzaje filtrów hydraulicznych- jest to podział dokonany ze względu na ich umiejscowienie w układzie hydraulicznym:

  • filtry powrotne/spływowe- są do filtry służące do oczyszczania oleju który z układu hydraulicznego spływa prosto do zbiornika;
  • filtry puszkowe- służą do zabezpieczenia wyjątkowo wrażliwych komponentów danego układu przed zanieczyszczeniami, jakie mogą być emitowane przez pompę hydrauliczną;
  • filtry siatkowe- filtry te umieszczane są w obudowie bądź bezpośrednio w zbiorniku czy układzie olejowym;
  • filtry ssawne- stosowane są do pierwotnego oczyszczania oleju pobieranego przez pompę hydrauliczną;
  • filtry wlewowe- zabezpieczają zbiornik przed przedostaniem się niepożądanych substancji i elementów podczas napełniania go olejem.

Funkcje filtrów hydraulicznych

Główną funkcją filtrów hydraulicznych jest wspomniana już ochrona poszczególnych komponentów maszyny przed możliwymi zabrudzeniami. Mogą one bowiem wraz z olejem przedostać się do kolejnych podzespołów, a z czasem doprowadzić do ich uszkodzenia. Układ hydrauliczny jest bowiem jednym z komponentów najbardziej narażonym na szkodliwe warunki. Nic więc dziwnego, że musi być on odpowiednio zabezpieczony.

Aby jednak tak się stało, konieczny jest- po pierwsze, dobór odpowiednich filtrów, które będą kompatybilne z poszczególnymi elementami maszyny a także będą spełniały poszczególne parametry, takie jak efektywność filtracji czy maksymalna ilość zanieczyszczeń; po drugie- regularny przegląd, czyszczenia, a w razie konieczności wymiana.

Dbałość o filtry hydrauliczne

Jest to o tyle ważne, iż od czynności tych w dużej mierze zależy sprawność, możliwości oraz żywotność maszyny, ponadto zaniedbania w tym kierunku mogą doprowadzić do sytuacji, w której producent nie uzna gwarancji. Prawidłowa konserwacja, regularny przegląd oraz wymiana filtrów są więc koniecznością- zależy od tego nie tylko wydajność pracy, ale przede wszystkim nasze bezpieczeństwo podczas jazdy.

Przede wszystkim należy zadbać o odpowiedni dobór filtrów, dzięki czemu będą one mogły właściwie spełniać swoją funkcję w danym miejscu. Co jakiś czas należy dokładnie przejrzeć kolejne filtry i jeśli producent zaleca ich czyszczenie, wówczas postępować zgodnie z zaleceniami użytkowania. Jeśli natomiast filtr nie nadaje się do konserwacji, konieczna pozostaje jego wymiana. Pamiętać należy przy tym, by zachować odpowiednią higienę miejsca wymiany filtrów tak, by już podczas tej czynności nie zanieczyścić filtra i poszczególnych części. Oczywiście niezwykle ważna jest także jakość wlewanego oleju oraz jego właściwy dobór.

Tylko dbałość i regularna konserwacja oraz wymiana filtrów hydraulicznych sprawi, iż przez długi czas będziemy mogli cieszyć się sprawnością, wydajnością oraz bezpieczeństwem pracy danej maszyny budowlanej. Jest to nie tylko nasz wymóg, ale i obowiązek.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *