•  +48 500 144 104
  •        biuro@everun-polska.pl

Blog

Codzienna obsługa koparko-ładowarki - o czym należy pamiętać

Codzienna obsługa koparko ładowarki – o czym należy pamiętać

Maszyny budowlane to obecnie konieczna i nieoceniona pomoc w codziennej pracy na niemal każdym placu budowy i nie tylko. Szczególne znaczenie ma koparko-ładowarka, dzięki której praca jest znacznie szybsza, łatwiejsza i bezpieczniejsza. Jest to jednak maszyna wystawiona na intensywną eksploatację, dlatego chcąc zapewnić jej długą żywotność, należy pamiętać o kilku czynnościach, które przyczynią się do jej bezawaryjnej pracy przez długie lata. Jak więc powinna wyglądać codzienna obsługa maszyny- poniżej opisujemy najważniejsze kwestie.

Każdy sprzęt, niezależnie od jego rodzaju, wymaga regularnych, specjalistycznych, okresowych badań technicznych i ewentualnych napraw. Niemniej codzienna, podstawowa kontrola koparko-ładowarki pozwoli na szybkie wyłapanie nawet najdrobniejszych usterek, które mogłyby unieruchomić maszynę na długi czas. Najlepiej, gdy takiej kontroli dokonuje sam operator maszyny, bowiem to on na co dzień z niej korzysta i będzie w stanie najszybciej wychwycić jakikolwiek problem.

Znajomość maszyny

No właśnie, by móc możliwie jak najszybciej dostrzec problem, należy najpierw bardzo dokładnie poznać swój sprzęt. Pomocna w tym będzie instrukcja obsługi, dzięki której nie tylko dowiemy się o wszystkich możliwościach maksymalnego wykorzystania maszyny, ale będziemy też w stanie szybko reagować wówczas, gdy coś nas zaniepokoi w jej działaniu. Instrukcję najlepiej jest przewozić cały czas w koparce, by w razie potrzeby móc w każdym momencie do niej sięgnąć. Tylko prawidłowa eksploatacja koparko-ładowarki pozwoli na jej bezawaryjny, jak najdłuższy żywot.

Czystość koparko-ładowarki

Podstawą jest także zachowanie czystości oraz względna higiena maszyny każdego dnia po zakończeniu pracy. Należy więc możliwie jak najdokładniej oczyścić ją z zewnątrz z zalegającego błota, pyłu czy piachu. Jest to o tyle ważne, gdyż pozwoli także na wykrycie pojawiających się wycieków, uszkodzeń opon czy wgnieceń. Ważna jest także czystość kabiny wewnątrz, co wpływa zarówno na komfort, jak i bezpieczeństwo naszej pracy. Powinniśmy więc dokładnie zabezpieczyć wszelkie elementy, które mogą przemieszczać się podczas działań a także regularnie opróżniać kabinę z niepotrzebnych przedmiotów oraz śmieci. Nic nie powinno utrudniać pracy operatorowi w zasięgu jego wzroku, rąk i nóg. Po zakończeniu pracy maszynę powinniśmy postawić na równym podłożu.

Codzienna ocena stanu maszyny

Po zakończonej pracy oraz wyczyszczeniu maszyny należy przystąpić do krótkiej oceny jej podstawowych parametrów i stanu technicznego oraz wizualnego. W tym celu powinniśmy bardzo dokładnie obejść urządzenie wokół sprawdzając, czy żaden z jej elementów nie został naruszony, czy nic się nie zmieniło od początku jej pracy. Następnie sprawdzamy poziom płynów, olejów, smarów i w razie potrzeby- na bieżąco uzupełniamy braki. Dobrze jest na koniec pracy napełnić także bak paliwa do pełna. Równie ważną sprawą jest sprawdzenie stanu osprzętu, głównie ostrza łyżek koparko-ładowarki (dotyczy również ładowarek teleskopowych oraz ładowarek kołowych), bowiem ma to bezpośredni wpływ na wydajność całej maszyny. Należy więc zadbać o to, by były one czyste i ostre. Po przeprowadzonej kontroli nie możemy zapomnieć o zamknięciu kabiny na klucz, powinniśmy odłączyć także masę.

 

Codziennej oceny stanu koparko-ładowarki powinniśmy dokonać także przed rozpoczęciem pracy. W tym celu uruchamiamy silnik i czekamy kilka minut, obserwując i nasłuchując, czy cos nas nie zaniepokoi- na przykład czy maszyna nie wydaje dziwnych odgłosów, czy nie drga, czy nie dymi się z niej lub nie ciekną żadne płyny. To także odpowiedni czas na sprawdzenie oświetlenia oraz prawidłowości działania wycieraczek. W żadnym wypadku nie można także ignorować kontrolek wyświetlanych na pulpicie i gdy któraś się zapali, należy niezwłocznie przerwać pracę i postępować zgodnie z obowiązującymi instrukcjami. Ponadto należy ściśle przestrzegać częstotliwości kontroli i przeglądów okresowych, wskazanych przez producenta maszyny.

Pamiętajmy, że nawet najdrobniejsze odstępstwo od normy może w szybki czasie przerodzić się w poważną usterkę, jeśli szybko nie dostrzeżemy problemu bądź jeśli będziemy go bagatelizować. Dlatego codzienna ocena stanu koparko-ładowarki powinna być obowiązkowym elementem w zakresie zadań każdego operatora.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *